70. rocznica powstania więźniów w Sobiborze

W poniedziałek 14 października br. odbędą się oficjalne uroczystości 70. rocznicy wybuchu powstania więźniów obozu Sobibór. Obok wysokich oficjalnych przedstawicieli państw, których obywatele zostali zgładzeni w obozie sobiborskim, weźmie w nich udział około pół tysiąca dzieci z Izraela i tyle samo dzieci polskich. Na uroczystości przybędą także uczestnicy warsztatów edukacyjnych prowadzonych w tych dniach w Sobiborze przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie” – młodzież z Polski, Izraela, Niemiec, Austrii, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Holandii.

W ten szczególny dzień, w Sobiborze zostanie zaprezentowany nowy architektoniczno-artystyczny projekt upamiętnienia, który został wybrany w międzynarodowym konkursie. Projekt jest w każdym aspekcie czymś absolutnie nowym. Jego prezentacja będzie jednocześnie zaproszeniem dla innych państw, ich organów rządowych i pozarządowych do współfinansowania i merytorycznej współpracy.

W czasie oficjalnych uroczystości zostaną odznaczeni przez Prezydenta RP byli więźniowie Sobiboru, w tym uczestnicy powstania: Filip Białowicz, Tomasz Blatt i Jules Schelvis. Wszyscy oni poświęcili swoje całe powojenne życie, aby przekazywać prawdę o najstraszniejszym miejscu na Ziemi, jakim był niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze. Prezydent RP pośmiertnie odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej przywódcę powstania w Sobiborze Aleksandra Peczerskiego, byłego żołnierza Armii Czerwonej.

Ofiarami tego obozu byli nie tylko dorośli, ginęły tam również małe bezbronne dzieci. Badania archeologiczne odsłaniają ślady tych zbrodni. W czasie najnowszych badań archeolodzy odkryli w miejscu palenia zwłok metalową plakietkę identyfikacyjną Deddie (Davida) Zaka, 7-letniego chłopca z Holandii. W czasie uroczystości kopię tej plakietki Minister Żuchowski przekaże pani Lies Caransa (siostrze Davida Zaka).