Jak działają agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądotwórcze są urządzeniami niezbędnymi tam, gdzie potrzebne jest alternatywne źródło energii, w wypadku jeżeli nie mamy dostępu do prądu z sieci energetycznej. Urządzenia te są bardzo często spotykane w miejscach, które nie mają dostępu do prądu z sieci, jak również w miejscach, gdzie taki prąd dochodzi. W takim wypadku spełnia funkcję zasilania rezerwowego, w wypadku jeżeli dojdzie do przerwy w dostawie energii elektrycznej, na które nie można sobie pozwolić. Co warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych?
Czym są agregaty prądotwórcze?
Agregat prądotwórczy, to zestaw, który ma silnie spalinowy napędzający prądnicę prądu zmiennego. Składa się on także z rozdzielnicy elektrycznej, jak również sprzętów pomocniczych oraz pomiarowo-kontrolnych. Te wszystkie elementy znajdują się w mocnej konstrukcji, która zrobiona została z metalu. W zależności od tego, jaką moc ma urządzenie, wykorzystywane są silniki benzynowe dwu- lub czterosuwowe. W wypadku większych agregatów, stosowane są również silniki wysokoprężne.
Zasada działania
Agregaty prądotwórcze są wyposażone w silnik spalinowy wewnętrznego spalania. Oznacza to, że urządzenia to zamieniają energię, która powstaje na skutek spalania paliwa w energię mechaniczną, przy tym wprawiając w ruch wirnik prądnicy. Wirnik ten podczas obracania wytwarza siłę elektromotoryczną. Poprzez zmianę strumienia magnetycznego obracającego się wirnika, wytwarza się prąd elektryczny w obwodzie stojana. Generalnie rzecz biorąc, zasadę działania agregatów prądotwórczych porównać możemy do alternatora samochodowego, jednak prądnica nie jest napędzana paskiem, a głównym wałem źródła napędu. Podobna sytuacja ma miejsce w wypadku agregatów prądotwórczych trójfazowych, tylko wówczas występuję trzy osobne uzwojenia, które wytwarzają prąd. W zależności od danego modelu, rozruch agregatu może być ręczny, za pomocą szarpaka, czy też automatyczny, pobierający startową energię z akumulatora.
Gdzie i do czego stosuje się agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądotwórcze mają naprawdę bardzo szerokie i różnorodne wykorzystanie. Jak już wspomniano powyżej, doskonale sprawdzą się wówczas, jeżeli dojdzie do awarii elektrowni, wskutek czego nie będzie dostępu do prądu. W takich sytuacjach agregaty prądotwórcze są autonomicznym źródłem energii. Można je znaleźć m.in. na tej stronie https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze-100.html. Urządzenia te mogę być wykorzystane przez określony czas, ale dzięki temu że zasilane są one konkretnymi paliwami, to mogą dostarczać odpowiednie ilości prądu długotrwale, a co za tym idzie urządzenia te mogą doskonale sprawdzić się w każdym gospodarstwie domowym.