Call Us! 1-800-555-5555

Jak wygląda analiza składu ciała?

Analiza składu ciała pozwala na odczytanie poza wskaźnikiem BMI i masą ciała, również takie parametry jak : wiek metaboliczny, zawartość masy mięśniowej, zawartość masy wodnej w organizmie, zawartość tkanki tłuszczowej, podstawowa przemiana materii (PPM), masa kostna (nie rzeczywista, a jej odwapnienie), tłuszcz trzewny ( z obrębu narządów wewnętrznych).

Zatem jak wygląda analiza składu ciała?

Metoda bioimpedacji elektrycznej, którą wykorzystuje się podczas analizy składu ciała polega na tym, że sygnału elektryczne mające niski poziom natężenia przepływają przez nasze ciało – jest to niewyczuwalny dla pacjenta proces, niemniej jednak biorąc pod uwagę jego specyfikę, osoba chcąca wykonać pomiar powinna stanąć gloymi stopami na analizatorze, bez wszelakich metalowych części garderoby i akcesoriów, jak i bez wierzchniego odzienia.

Wysyłany przez diody sygnał elektryczny przepływa swobodnie poprzez płyny komórkowe w mięśniach, jak również w innych tkankach – dochodząc w końcu do tkanki tłuszczowej – napotyka na opór. I właśnie tenże opór nazywa się impedancją. Odczyty obliczane są dzięki zastosowaniu różnych formuł matematycznych, ażeby finalnie podać kilogramowy i procentowy skład naszego ciała.

Jak przygotować się do badania składu ciała?

Kilka poniższych wskazówek pozwoli nam na uzyskanie jak najbardziej dokładnych wyników podczas analizy składu ciała. To właśnie one powiedzą nam jak wygląda analiza składu ciała.

Celem uzyskania możliwie najbardziej wiarygodnych wyników, zalecane jest:

 • na 24 godziny przed badaniem nie spożywać kofeiny, którą zawierają napoje takie jak: herbata, kawa, jak i napoje energetyczne, a także suplementy przedterminowe czy pobudzające,
 • na dobę przed wykonaniem badania nie spożywać alkoholu : natomiast nie jest konieczne ograniczanie spożycia wody,
 • 12 godzin przed planowym pomiarem zrezygnować z bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych,
 • do badania najlepiej jest zgłosić się na czczo (w godzinach porannych), albo też 4-6 godzin po zjedzeniu ostatniego posiłku (w godzinach popołudniowych),
 • przystąpienie do badania z pustym pęcherzem. Organizm nie może być ani zbytnio nawodniony, ani też odwodniony (idealna sytuacja to oddanie moczu na 30 minut przed przystąpieniem do badania),
 • pomiar musi być wykonany na bose stopy, zatem lepiej nie zakładać tegoż dnia długich rajstop,
 • jeśli chodzi o kobiety, badania składu ciała nie wykonuje się podczas menstruacji (wykonanie samej analizy składu ciała możemy przełożyć w ramach tej samej wizyty na inny dogodny dla nas termin).

Kto nie może zostać poddany badaniu?

BIA to bezpieczny, wiarygodny, a przy tym skuteczny sposób na analizę składu ciała. Jak również służy analizie innych parametrów, które wynikają z dystrybucji wody w naszym organizmie. Metoda ta z dużym powodzeniem wykorzystywana jest podczas badania składu ciała nie tylko u zdrowych osób, ale i cierpiących na choroby przewlekłe, ze szczególnym uwzględnieniem chorób mających związek z metabolizmem. Niemniej jednak istnieje conajmniej kilka przeciwskazania do wykonania wyżej opisanego badania.

Analizie składu ciała tą metodą nie mogą poddać się:

 • osoby mające wszczepiony rozrusznik serca,
 • osoby ze stwierdzoną padaczką,
 • kobiety będące w ciąży,
 • osoby mające wszczepione metalowe implanty,
 • osoby mające wszczepione Urządzenia elektryczne w jamie brzusznej typu ,,ability” (ze względu na duże ryzyko rozregulowania rozrusznika, jak i innych urządzeń, a w wypadku implantów metalowych istnieje również ryzyko zafałszowania wyników badania).

Wykonanie badania składu ciała nie jest zalecane u dzieci poniżej 3 roku życia, jak również jak wspomniano wyżej u kobiet podczas menstruacji.

Analizator składu ciała pozwala na wykonanie pomiarów u osób będących w wieku 5-99 lat.

Analizatory składu ciała są bardzo przydatnymi narzędziami do giagnozy, jak i profilaktyki zdrowotnej, nie tylko w dietetycznych gabinetach, ale także w klubach fitness. Uzyskane z badania bardzo szczegółowo wyniki rozkładu masy mięśniowej, tłuszczowej, jak i wody w organizmie są niezwykle ważną informacją podczas opracowywania właściwych planów treningowych i żywieniowych. Dzięki monitorowaniu zmian w składzie ciała, niezwykle łatwo można kontrolować swoje postępy i dopasowywać przy tym efektywne programy treningowe i odchudzające.

Jednym z dostępnych na rynku analizatorów ciała jest InBody. Jest to jedyny spośród nalalizatorow składu ciała BIA, który jest w stanie zagwarantować 98% dokładność pomiarów. Nie wykorzystuje on również danych empirycznych, takich jak typ sylwetki, płeć, czy też wiek. Więcej szczegółów można poznać na stronie https://inbodypoland.pl/.

Leave a Comment