Call Us! 1-800-555-5555

Karta debetowa a kredytowa – różnice

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że karta debetowa to nie to samo, co karta kredytowa. Owszem, jedna karta może łączyć w sobie dwa produkty bankowe – konto osobiste oraz kredyt, jednak na ogół są to dwie różne karty, które wymagają spełnienia różnych wymogów oraz formalności. Karta debetowa a kredytowa – jakie są różnice? Karta debetowa a kredytowa – co warto wiedzieć o każdej z nich?

Debet i kredyt

Każdy z pewnością kojarzy powiedzenie „być na debecie”. Dotyczy ono sytuacji, w której wydatkujemy pieniądze, których w rzeczywistości nie posiadamy na koncie. Niemniej jednak tego typu powiedzenie nie jest do końca prawdą w kontekście finansowych. Jeżeli możemy wydawać więcej, niż mamy na koncie, to w praktyce zaciągamy pewnego rodzaju kredyt. Większość osób kojarzy kredyt z produktem finansowym o dużej wysokości, na który należy podpisać specjalną umowę. Tymczasem użytkowanie karty kredytowej w rzeczywistości również oznacza zaciągnięcie kredytu, tyle że zwykle na mniejszą kwotę. Karta kredytowa działa bowiem tak, że mamy prawo wydawać za jej pomocą pieniądze, pomimo że nie posiadamy ich na koncie. Tymczasem karta debetowa służy do dokonywania różnego typu opłat ze środków, które mamy w danej chwili na swoim koncie osobistym. Karta debetowa zwykle wydawana jest przy zakładaniu konta osobistego. Tymczasem karta kredytowa wymaga podpisania specjalnej umowy, która w gruncie rzeczy jest umową kredytu.

Karta debetowa a kredytowa – dlaczego są mylone?

Klienci banków często mogą otrzymywać ofertę, która łączy w sobie posiadanie konta osobistego oraz karty kredytowej. Dzięki temu mogą oni otrzymać kartę debetowo-kredytową, która pozwala na otwarcie linii kredytowej w sytuacji, w której nie mamy na koncie środków pieniężnych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często pod koniec miesiąca muszą się zapożyczać. Dzięki karcie debetowo-kredytowej nie muszą już tego robić. Saldo konta wyrówna się, gdy wpłyną na nie środki finansowe. Chodzi bowiem o to, że bank w pierwszej kolejności pobiera pieniądze na spłatę kredytu, natomiast resztę pozostawia do dyspozycji klienta. Niemniej jednak karta debetowa w tradycyjnym ujęciu nie pozwala na zaciąganie kredytu. Służy do tego tylko i wyłącznie karta kredytowa. Banki zwykle nie pobierają opłat za użytkowanie karty debetowej, natomiast za kartę kredytową już tak. Karta debetowa a kredytowa – na którą lepiej jest się zdecydować? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od potrzeb klienta.

Leave a Comment