Call Us! 1-800-555-5555

Otwarcie wystawy „Sobibór – nieśmiertelny dowód” w Berlinie

7 lipca 2015 roku o godzinie 16.00 w Berlinie, w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN została otwarta wystawa „Sobibór – nieśmiertelny dowód”, przygotowana przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie” we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.

Uroczystego otwarcia dokonał Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury I Dziedzictwa Narodowego, który od 2010 roku przewodniczy międzynarodowej inicjatywie utworzenia nowego Muzeum-Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

Zadaniem wystawy jest przypomnienie historii obozu, ukazanie zaplanowanej z pełną premedytacją akcji wyniszczenia narodu żydowskiego oraz zachowanie pamięci o wszystkich ofiarach holocaustu. Prezentacja ta ma też przybliżyć niemieckiej opinii publicznej cele i ideę międzynarodowego projektu realizowanego obecnie w Sobiborze.

Wystawa skupia się na indywidualnych losach ofiar sobiborskiego obozu zagłady. Narracja budowana jest w oparciu o ślady odnalezione podczas prac archeologicznych, przeprowadzonych w ramach międzynarodowego projektu utworzenia w Sobiborze nowego Muzeum-Miejsca Pamięci. Ekspozycja składa się ze zdjęć, imion i nazwisk ofiar sobiborskiego obozu śmierci, które udało nam się poznać dzięki osobistym przedmiotom wydobytym z ziemi Sobiboru przez archeologów, oraz z cytatów – fragmentów relacji świadków – tych nielicznych więźniów, którym udało się przeżyć, a także ich oprawców. Można na niej zobaczyć także autentyczne przedmioty należące do ofiar.

Zaprezentowany został na niej także projekt architektoniczno-artystyczny nowego upamiętnienia ofiar Sobiboru, który wygrał międzynarodowy konkurs i będzie realizowany na terenie byłego obozu.

Autorami scenariusza wystawy są: Marek Zając – sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Dariusz Pawłoś – przewodniczący zarządu Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, aranżację plastyczną wykonali Marek i Maciej Mikulscy.

Leave a Comment