Call Us! 1-800-555-5555

Rozstrzygnięto Konkurs Literacki „Umarli wychodzą z cienia…”

Konkurs, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego, objęty honorowym patronatem Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, poświecony był tragicznym losom małej dziewczynki – Lei Judith dela Penna, zamordowanej w obozie zagłady w Sobiborze. Zadaniem uczestników było wcielenie się w jej postać i napisanie pracy literackiej.

Lea Judith dela Penna urodziła się 11 września 1937 roku w Amsterdamie. Pochodziła z rodziny żydowskiej. Lea i jej rodzice byli ofiarami Holokaustu. 9 lipca 1943 roku mała Lea wraz ze swoją matką i ojcem została wywieziona do niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, gdzie wszyscy jeszcze tego samego dnia zginęli w tamtejszej komorze gazowej. Przed deportacją rodzice przygotowali dla córki aluminiową tabliczkę z jej imieniem, datą urodzenia i miejscem pochodzenia na wypadek, gdyby Lea miała zgubić się podczas transportu. Tabliczka ta została odkryta przez archeologów jesienią 2012 r.

Komisja konkursowa w składzie: Poseł na Sejm RP Grzegorz Raniewicz, nauczyciele Kolegium: Natalia Sarzyńska-Wójtowicz, Jolanta Wyrostek i Alicja Haponiuk, zapoznała się z pracami 15 uczniów ze szkół Województwa Lubelskiego (m.in. Świdnik, Tyszowce, Biała Podlaska, Lublin, Chełm, Włodawa) i postanowiła uhonorować 6 osób.

  • I miejsce ex aequo: Grzegorz Łukasiewicz (I LO Włodawa), Aleksandra Sylwia Niepsuj (I LO Świdnik)
  • II miejsce Aneta Fabian (I LO Świdnik)
  • III miejsce Karolina Guźmięga (ZS nr 5 Tyszowce)

Wyróżnienia: Klaudia Kołtuniuk (ZSE i III LO Chełm), Adrianna Karolina Zmińczuk (LO Terespol)

Gratulujemy zwycięzcom, a jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie tego trudnego tematu.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 4 marca 2013 r. o godz. 11.00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej (ul. Partyzantów 40). Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników wraz z nauczycielami.

Program uroczystości:

  • 11.00 – 11.45 podsumowanie konkursu, wręczenie nagród;
  • 11.45 – 12.00 prezentacja multimedialna dotycząca obozu w Sobiborze (autor: Wojciech Mazurek, archeolog);
  • 12.15 – 13.15 program słowno-muzyczny „Pragnę żyć…”

Leave a Comment