Uczciliśmy pamięć ofiar obozu zagłady w Sobiborze

14 października br., w 70. rocznicę buntu i masowej ucieczki więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze odbyły się oficjalne uroczystości zorganizowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyjechali na nie byli więźniowie obozu: Filip Białowicz, Tomasz Blatt i Jules Schelvis.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele państw, których obywatele zginęli w Sobiborze. Obecni byli m.in.: Minister Edukacji Izraela Shai Moshe Piron, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Dobrobytu i Sportu Królestwa Niderlandów Maarten Johannes van Rijn, Ambasador Izraela Zvi Rav-ner, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch, Ambasador Królestwa Niderlandów Paul Bekkers, Ambasador Republiki Słowacji Vasil Grivna, Konsul Generalny Republiki Słowacji Marek Lisansky, pierwszy radca Ambasady Rosyjskiej w Polsce Tauras Shpokyavichyus, pierwszy Radca Ambasady Francuskiej w Polsce Philippe Cers, Marcel Floor – Dyrektor Wydziału ds. Ofiar wojen i Upamiętnienia II Wojny Światowej w Ministerstwie Zdrowia, Dobrobytu i Sportu Królestwa Niderlandów, Martin Salm – Przewodniczący zarządu niemieckiej Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość i wielu innych znamienitych gości.

Polskie władze reprezentował Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. Rolę gospodarza uroczystości pełnił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, który przewodniczy grupie sterującej w międzynarodowym projekcie utworzenia nowego Muzeum-Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za męstwo i bohaterską postawę wykazane w czasie powstania oraz za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania pamięci i popularyzowanie wiedzy o Holocauście odznaczeni zostali:

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

  • obywatel Królestwa Niderlandów Jules Schelvis,
  • obywatele Stanów Zjednoczonych Ameryki – Filip Bialowitz, Thomas Blatt, Estera Raab,
  • obywatel Ukrainy – Arkadii Weisspapier

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

  • obywatele Państwa Izrael – Simcha Bilowic, Semion Rozenfeld
  • obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki – Samuel Lerer
  • obywatelka Związku Australijskiego – Pani Regina Zielinski

Za męstwo i bohaterską postawę wykazane w czasie Powstania w niemieckim, nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczonypośmiertnie przywódca powstania więźniów

  • Aleksander Peczerski

Obok wysokich oficjalnych przedstawicieli państw, których obywatele zostali zgładzeni w obozie sobiborskim, na obchody rocznicowe przybyło około pół tysiąca dzieci i młodzieży z Izraela i z Polski. W uroczystości wzięli udział także uczestnicy warsztatów edukacyjnych prowadzonych w tych dniach w Sobiborze przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie” – młodzież z Polski, Izraela, Niemiec, Austrii, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Holandii, Serbii i Armenii.

W ten szczególny dzień w Sobiborze został zaprezentowany nowy architektoniczno-artystyczny projekt upamiętnienia, wybrany w międzynarodowym konkursie. Jego prezentacja była jednocześnie zaproszeniem dla innych państw, ich organów rządowych i pozarządowych do współfinansowania i merytorycznej współpracy.

Leave a Comment