Call Us! 1-800-555-5555

Wiaty drewniane – najważniejsze kwestie i porady

Współcześnie najwięcej osób decydujących się na budowę wiaty garażowej wybiera drewniane konstrukcję. Dużą popularnością cieszą się wiaty powstające z drewna iglastego, które doceniane jest za wytrzymałość, łatwość obróbki oraz bogate właściwości prozdrowotne.

Wiaty garażowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości budowy garażu i potrzebują schronienia dla swojego samochodu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Bardzo często wiaty wybierają właściciele działek rekreacyjnych, na których nie pomieściłby się domek z dobudowanym garażem. Wiata garażowa skutecznie chroni pojazd przed działaniem szkodliwych warunków pogodowych np. intensywnym promieniowaniem UV, opadami deszczu, śniegu i gradu.

Wiaty garażowe według prawa budowlanego

Informacje prawne odnośnie budowania i wyglądu wiat garażowych zawarte są w ustawach dotyczących konstrukcji ogrodowych z dnia 28 czerwca 2015 roku. Według nich wiaty można podzielić na: wiaty jednopoziomowe i wiaty garażowe wolnostojące o powierzchni poniżej 50 metrów kwadratowych oraz wiaty garażowe powyżej 50 metrów kwadratowych.

Wiaty garażowe do 50m2 nie wymagają żadnego pozwolenia na budowę. Uznane są za budowlę konstrukcyjną, a nie budynek. Wszystkie osoby chcące zbudować tego typu wiatę garażową powinni wystosować zgłoszenie chęci budowy do starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Wiaty garażowe powyżej 50m2 wymagają pozwolenia na budowę, zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z wysokimi i przestrzennymi konstrukcjami, które w jakikolwiek sposób mogą oddziaływać na nieruchomość naszego sąsiada. Właściwie wypełniony wniosek (prośba o uzyskanie pozwolenia) należy złożyć w starostwie. Oczekiwanie na pozwolenie zazwyczaj wynosi około 30 dni.

Drewniane wiaty garażowe i ich zalety

Wiaty drewniane cieszą się największą popularnością i są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych garaży. Głównie wybierają je właściciele, którzy doceniają estetyczny wygląd oraz funkcjonalność. Wiaty drewniane idealnie komponują się z naturalnym otoczeniem, mają bogate właściwości zdrowotne i tworzą komfortowe miejsce parkingowe.

Największą zaletą wiaty drewnianej jest dużo niższy koszt budowy w porównaniu do garażu. Wiata nie wymaga posiadania utwardzonych fundamentów i odpornej podłogi, w zupełności wystarczająca jest kostka brukowa. Dodatkowo wiaty drewniane są dużo prostsze i szybsze w montażu. Ich instalacją możliwa jest do wykonania w jeden dzień, przez 2 osoby i bez stosowania żadnych specjalistycznych maszyn i narzędzi.

Wiaty drewniane producenta Eko Architektura

Eko Architektura to wiodąca firma specjalizująca się w architekturze drewnianej. Rozpoznawalna jest na rynku polskim i zagranicznym. W swojej ofercie posiada między innymi: domki letniskowe, wiaty i garaże, sauny oraz altany. Wszystkie produkty Eko Architektura produkowane są z wysokiej jakości drewna – drzewo iglaste z regionów północnych (Skandynawia), dzięki temu są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dodatkowo na uwagę zasługuje aspekt ekologiczny – drewno jest materiałem odnawialnym, a podczas wykończeń nie wykorzystuje się dużych nakładów energii. Ponadto wykazuje właściwości zdrowotne i elektrostatyczne (zniwelowanie problemu unoszącego się kurzu).  Wszystkie produkty oferowane przez Eko Architektura dostępne są w korzystnej cenie – pakiet Premium w cenie standard.

Wiaty garażowe od Eko Architektura sprzedawane są w formie wygodnych i stosunkowo lekkich elementów drewnianych, dzięki temu są proste w transportowaniu, przechowywaniu i montażu. Obecnie inwestorzy bardzo często decydują się na zakup wiaty drewnianej KRASNIK GS6.1 produkcji Eko Architektura. Wiata drewniana KRASNIK GS6.1 to w pełni ekologiczna budowla, która składa się z szopy oraz zadaszenia. Powierzchnia użytkowa wiaty wynosi 71 m²  i pozwala na komfortowe przechowywanie pojazdów oraz dodatkowych rzeczy (narzędzia, rowery i inne). Szopka wyposażona jest w przestronne drzwi garażowe oraz duże okna zapewniające naturalne oświetlenie.

Leave a Comment