Call Us! 1-800-555-5555

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze. Co wiemy? Jak pamiętamy?

Przez dwa dni, 1 i 2 października 2013 roku, w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie o „Akcji Reinhardt”, eksterminacji Żydów z Polski i całej Europy, o zbrodniach dokonanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze, o bezprecedensowym buncie i ucieczce więźniów mówili prelegenci z Polski, Niemiec, Rosji, Holandii i Ukrainy. Gościem konferencji był jeden z ostatnich żyjących więźniów Sobiboru – Philip Bialowitz.

Uczestnicy konferencji zapoznali się ponadto z wynikami najnowszych badań archeologicznych, prowadzonych w 2013 roku na terenie byłego obozu zagłady i z międzynarodowym projektem utworzenia nowego muzeum-miejsca pamięci w Sobiborze. Przedstawiono wyniki międzynarodowego konkursu na opracowanie nowej artystyczno-architektonicznej koncepcji miejsca pamięci i zaprezentowano wszystkie nagrodzone prace.

Konferencja organizowana pod honorowym patronatem Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysława Bartoszewskiego, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego, była jednym z wydarzeń upamiętniających przypadającą w tym roku 70. rocznicę powstania w Sobiborze.

Konferencję zorganizowała Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” przy współpracy z: Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stowarzyszeniem Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” oraz Austriackiego Funduszu Przyszłości.

Leave a Comment